Talin Master Plan -perusparannus alkaa syyskuussa

11.08.2023

Helsingin Golfklubilla on käynnissä Master Plan. Kentän vuonna 2016 aloitettu peruskorjaussuunnitelma toteutetaan kahdessa vaiheessa vuosien 2023 ja 2024 aikana. Master Planin vuoksi kentästä on syyskuusta alkaen pelattavissa kymmenen reikää.

Tavoitteemme on, että korjaustyöt haittaisivat mahdollisimman vähän pelaamista. Ensimmäinen vaihe alkaa 4.9.2023 ja päättyy 15.11.2023. Toinen peruskorjausvaihe alkaa vastaavasti syyskuussa 2024. Tulevaisuudessa Talin kenttä täyttää korkeat, nykyaikaiset standardit ja muodostaa seuran kanssa yhden Suomen elinvoimaisimmista ja houkuttelevimmista kokonaisuuksista. 

Ensimmäisessä peruskorjausvaiheessa uudistamme reikien 6, 8, 9, 15, 16 ja 17 viheriöt ympäristöineensekä väyläesteet rei’illä 6, 8, 17 ja 18. Ensimmäisen peruskorjausvaiheen aikana kentästä on pelattavissa reiät 1–5 ja 10–14.

Työt viimeistellään pääsääntöisesti siirtonurmilla. Tavoitteenamme on avata koko kenttä keväällä 2024 samanaikaisesti mahdollisimman vähin rajoittein. Vastaava suunnitelma kentän avaamiseksi koskee kaudelle 2025 siirtymistä.

Voitte tutustua artikkelin lopusta linkkinä löytyvään Master Plan -presentaatioon, josta löytyy reikäkohtaiset uudistukset kenttäarkkitehti Philip Spogárdin kommenteilla.

Tutustu Master Plan -presentaatioon alta:

Yhteistyössä